O konkursie

Konkurs im. Jana Dormana jest odpowiedzią na potrzebę podniesienia jakości artystycznej przedstawień prezentowanych w placówkach oświatowych. W bieżącej, piątej edycji, zmieniamy jego formułę: mogą do niego aplikować samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, które w swoim repertuarze mają spektakl przeznaczony dla młodzieży w wieku 10-15 lat oraz chcą go prezentować w szkołach wraz z działaniami edukacyjnymi.


Tym samym rezygnujemy ze wsparcia produkcji nowych przedstawień – zauważyliśmy bowiem, że w ciągu ostatnich lat powstało wiele znakomitych spektakli dla młodzieży – zarówno w poprzednich edycjach Konkursu im. Jana Dormana, jak i poza nim. To propozycje przygotowane z myślą o potrzebach młodych ludzi. Zależy nam na tym, by miały one szansę zostać zaprezentowane właśnie w placówkach oświatowych po dostosowaniu do specyficznych szkolnych warunków. Mamy nadzieję, że wizyta teatru sprawi, że młodzież zacznie się interesować tą formą sztuki, dostrzeże w niej przestrzeń rozmowy o ważnych dla niej sprawach, a dla artystów bezpośredni kontakt z widzem poza murami instytucji okaże się wielką przygodą.


Konkurs im. Jana Dormana organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.