O spektaklu


Trójka aktorów zaprasza młodych widzów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem…

Spektakl powstał z inspiracji trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: Która godzina?, Konik oraz Kaczka i Hamlet. Istotą tego przedstawienia, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
Projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Wykonanie lalki: Rafał Budnik
Opracowanie muzyczne: Anna Broda
Aktorzy: Monika Babula/Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara Songin/Wojciech Stachura
Produkcja: Agnieszka Szymańska
Tour manager: Joanna Zawadzka
Spektakl dla dzieci w wieku: 6 – 9 lat
Premiera: 13 października 2012 roku


TWÓRCY

Justyna Sobczyk - pedagog teatru, absolwentka Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Pedagogiki Teatru Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. W trakcie studiów aktorka alternatywnego Teatru Wiczy w Toruniu. Od pięciu lat realizuje program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi Teatr 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Mama Werki i Iwka.

Justyna Lipko-Konieczna - absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka scenariuszy teatralnych. Zawodowo związana z Teatrem Studio w Warszawie oraz Teatrem 21, gdzie pełni funkcje dramaturga.

Justyna Łagowska - scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.scenografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom  w 1998 w katedrze scenografii. Współpracowała m. in. z Małgorzatą Bogajewską, Remigiuszem Brzykiem, Markiem Fiedorem, Janem Klatą, Nikołajem Koladą. Jej scenografie zdobyły nagrody na festiwalach w Opolu, Rzeszowie, Zabrzu, Szczecinie. Otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za koncepcję wizualną Utwór o Matce i Ojczyźnie w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Anna Broda -  multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, współtwórczyni Kapeli Brodów. Autorka tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych.Prowadzi warsztaty śpiewu i zajęcia muzyczno-edukacyjne. Współpracuje z radiem , teatrami, nagrywa dla telewizji oraz występuje na  festiwalach w kraju i za granicą.

 
AKTORZY

Monika Babula - absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Aktorka Teatru Lalka.Współpracuje z wieloma reżyserami m. in. Łukaszem Kosem, Michałem Walczakiem, Marcinem Jarnuszkiewiczem. Od kilku lat realizuje projekty w Instytucie Teatralnym. Mama dwóch córek Marceliny i Matydy.

Natalia Leszczyńska - absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku (2005 r.). Brała udział w Przymierzalni Dramatycznej Centrum Artystycznego Montownia. Realizowała autorskie niezależne projekty teatralne i brała udział w repertuarowych spektaklach warszawskich scenach. Mama Malinki i Jagódki.

Iwona Milerska - aktorka teatralna, flecistka., logopedka. W 2010 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Wcześniej uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Cieszynie. Od 2011 roku współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Nieustannie rozwija swoją pasję do teatru na warsztatach aktorskich metodą Meissnera. W 2012 roku ukończyła intensywne warsztaty aktorskie prowadzone przez Roberta Castle w Warszawie.Absolwentka Logopedii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Jakub Snochowski - aktor teatralny i filmowy, instruktor prowadzący warsztaty i szkolenia wzmacniające intuicję. Współpracował m.in. z Jerzym Jarockim, Jerzym Skolimowskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Klatą, Mariuszem Trelińskim, Robertem Wilsonem, Janem Fabrem. Najwięcej inspiracji dostarczają mu jednak dzieci. Wśród nich prym wiedzie jego córka, Hania.

Barbara Songin - performerka, reżyserka, muzyk. Zajmuje się teatrem fizycznym i tańca. Komponuje, aranżuje i wykonuje muzykę do spektakli. Specjalizuje się w polskiej muzyce tradycyjnej, współczesnych aranżacjach muzyki tradycyjnej oraz litewskimi pieśniami Sutartines. Założycielka i prezes Fundacji FURU. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Założycielka i kierownik artystyczny zespołu SUTARI oraz FURU kolektywu Artystycznego oraz Grupy Artystycznej Bajarki. Współpracowała z teatrami: neTTheatre i OPT Gardzienice.

Wojciech Stachura - absolwent Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Współpracuje m.in. z Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Latarnia Magiczna a także Teatrem Miniatura w Gdańsku. W wolnym czasie próbuje mierzyć się z własnym malarstwem.